Az igazat megvallva, soha nem voltam-vagyok nagy Jack Kerouac-fan. De most éppen az utazásról, a "tólig"-ról szólnak a hedlájnok. Nyilas létemre (csillagképes és nem árpádsávos értelemben) nem csoda, hogy mindenem az utazás, imádok éjszaka vezetni. Megnyugtat. Visz az út valahová, aztán onnan még tovább. De erről majd eccer később...
Meyer 'The Brain' Lansky, Mastermind of the Mob.
1902-ben született Grodnóban és 1983-ban halt meg (természetes halállal!) az Floridában, jelesül Miamiban. Eredeti nevén Majer Suchowliński, lengyel zsidó, a pogromok elől USA-ba emigrált keresztapa. Mert bizony az volt. A Szindikátus alapítója és agya. Nevéhez kötődik Kuba, Florida, New Orleans, és Las Vegas, az ottani "üzleti lehetőségek" akvizíciója és kiakanázása a Cég hasznára.
Lower East Side-i kamaszként a 'szesztilalom' alatt kezdett üzletelésbe és felvirágoztatták New York társasági életét. Szorgalmas, okos, egyben módfelett 'gógyis' férfiú volt , sohasem tartozott a "takarító elitosztaghoz". Nem így gyerekkori barátai Lucky Luciano, Bugsy Siegel, Dutch Schultz, akik maguk is fiatalon váltak áldozattá.
Több irodalmi és filmes alkotás egyaránt hűen adja vissza a személyiségét. For example:
- Francis Ford Coppola: Keresztapa II. - Hyman Roth - zsidó maffiavezér /Lee Strasberg/
- Sergio Leone: Volt egyszer egy Amerika - David 'Noodles' Aaronson /Robert de Niro/
- Barry Levinson: Bugsy - Meyer Lansky /Ben Kingsley/
Kis rendezők, kis színészek, kis filmek (a nagyvilágból)...
Békés családapaként halt meg. Soha nem tudták bíróság elé állítani, nemhogy büntetést kiszabni rá és/vagy bekasznizni. A blogmottó tőle származik, ezzel tükört állít elénk, melyben láthatjuk őt, mint embert.
Egyszóval lehet anyázni a szerzőt (engem), illetve elfogadni a tényt, miszerint adott társadalmi szinthez tartozás nem feltétlen változtatja meg egy embert. Ritka példa, de valós és életképes.
Más oldalról közelítve: ha normaszegésnek tűnik a 'látszólag'rossz' elfogadása, akkor a baj a normákkal van valahol. Ebből következik, hogy adott szituációban érvényesített eljárások és módszerek, néhanapján a normák átszabását kell, hogy jelentsék.
Innentől tud megváltozni a szokás, a tradíció, a szokásjog, a társadalmi rend. Megváltozni, alkalmazkodni, túlélni.
Merthogy túl kell élni, sosem volt és nem is lesz más választásunk.
A viszontlátásig...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2007.08.01. 16:59:00