Tandíjat. Sokat, de legalább valamennyit. Mert amúgy öreganyád fizeti ki helyetted. Nos, szakavatottként (volt hallgatói vezérként, Andrásfalvy és Fodor-Bokros ellen egyaránt uszítóként) az alábbiakat kell megjegyeznem.
Ad. 0. A hallgatói érdekképviseletek (OFÉSZ, HÖKOSZ, HÖOK – történeti sorrendben) kezdetektől fogva nem tandíjellenesek. Csak rendszert nem látnak a fizetés mögött (nem is volt soha!) ezért ágálnak. Lehet, hogy gondolkodni kéne egyet a minisztériumban is.
Ad. 1. Senkinek nincs szüksége arra, hogy hazánk diplomásainak 70%-a fogalma se legyen arról, hogy hol és miként helyezkedik el a munkaerőpiacon. Mert még ha munka lenne is megfelelő, dehát az altajisztika szakos tudás kevés utak építéséhez, valamint a rák gyógyításához egyaránt. Nem beszélve a raktár-ebédjegy, vagy a magatartás-szorgalom szakról. Illetőleg a milliószám termelődő művelődésszervezőről. Azért tart itt a magyar kultúra, mert ők megszervezik?
Ad. 2. Ergo: szükségtelen ennyi haszontalan diploma. A törvényekből meg ki kell venni a közalkalmazotti bértáblát, aztán mingyá' nem járnak egész minisztériumok személyügyi szervező képzésre. Persze valahol érthető, hogy a vén professzorok megkreálták a magánegyetemeiket. Ezek a költségtérítésekből élnek. Innentől a profok is. Mégis megfizeti a nép, mert aszongya, hogy „beiratkozok Bivalybasznádra jogásznak. 5 év, kábé 1,5 millió Ft, aztán boldog lesz mindenki a családban". Különben az egyetemisták legalább 60%-a költségtérítést fizet. Magyarul tandíjat. Akkor most hol van az egységes érdekképviselet, kedves HÖOK?
Ad. 3. Van egy romantikus elképzelés, hogy az egyetemi ifjúság potenciális forradalmár közeg. Hja, csak ahhoz nagyon be kell rúgni. Azt meg pénzért adják. A piát. Közösségek nincsenek az egyetemeken, bevezették a kreditrendszert, már nem kell iskolába járni: csak vizsgázni. Azt meg az IC-n is lehet. Sokan meg is teszik. Tehát ez az elmélet, azaz párhuzamos hozadéka bukott.
Ad. 4. Az adófizető meg kifizeti a normatívát, éves száztizenezret utal az egyemistáknak per kopf. Tőle ki kérdezte, hogy kifizeti-e? A költségvetés pumpálja a sok pénzt, hogy ne dőljenek össze a veretes intézményei. Plusz kiadás. Mi történne, ha fizetne a hallgató, aki rosszul teljesít? Lehet, hogy ezzel válna egyetemi polgárrá. Döntéshozóvá? A Bolognai Magna Charta szerint így van. Azt sem most találták ki.
Ad. 5. Nem kéne a pre-munkanélküli időszakot egyetemen tölteni, koncepció nélkül, „majdcsak lesz valami” elven. Tessék addig is kreatív alkotó elfoglaltságot találni. Kár, hogy megszűntették a katonaságot, mert azelőtt az volt a tömeges munkanélküli központ. Most megkapták az egyetemek. Ó, Te magasságos állami gondoskodás!
Ad. 6. Persze a vége megint ugyanaz lesz. Hiller Putyu felpuhul, aztán néhányan meg örülnek egy kissé. Ettől függetlenül semmilyen makroszintű gazdaságpolitikai cél nem támasztja alá a fejkvóta pénzek és beruházási összegek szórását. Hol kap minőséget ebből nemzetünk? Hanyadikak vagyunk egyetemileg a rangsorokban? Ja? Nem látni. Értem. Akkor maradunk a „trendgörbén”, aki tud fizet, aki nem, ahelyett fizet az állam. És megint elmondhatjuk, hogy legalább egy döntetlenre jók voltunk.
A viszontlátásig…
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2007.10.18. 18:34:22
Két diploma, pénz nélkül, ejnye, Lázár György és Németh Miklós, hogy lehet így kormányozni?
Az állam azóta levonja a fizetésemből adóban, illetve takarékoskodik az emelésnél:-)