Tom Cruise megirigyelhette volna, de most essék szó inkább Vjacseszlav Mihajlovics Szkrjabinról. A generalisszimusz hithű szolgálatával, és nem utolsósorban Ribbentrop úrral történő 1939-es megnemtámadási kiegyezése folytán komoly, mondhatni történelmi érdemeket szerzett a bolsevizmus világszerte történő terjesztésében.
Mérnöknek tanult, mozgalmárrá vált, megjárta Szibériát (sikerült elszöknie), újságot szerkesztett Sztálinnal, hogy később felléphessen a miniszterelnöki rangra, immáron Molotov néven. A kezdetben álnévként használt „molot” orosz jelentése kalapács: egyszóval „ütős fazonként” volt ismert.
Lenin halála után Sztálin pártjára állt, szembemenve Trockijjal és Buharinnal, akik jórész lenézték, hovatovább kigúnyolták a „bürokratát”. Öltönyben járt, hivatalnokként viselkedett, éles ésszel élt meg, és nem utolsósorban: élt túl. Mindent és mindenkit. Az elvárásoknak megfelelően már miniszterelnökként begyűjtési akciókat szervezett, kollektivizálta a mezőgazdaságot (össze is omlott később...), deportált, tisztogatott, merényleteket menedzselt a belső ellenségek ellen.
A (hadi)ipar fejlesztésében kimagasló eredményeket ért el (jórészt ennek köszönhető az orosz hadigépezet triumfálása a németek felett), az ötéves terv atyjaként pedig a szovjet népgazdaság felett szorgoskodott. Intelligens, kisimult arcú, precíz és szenvedélybetegségektől mentes embernek ismerték kortársai. Általa Sztálin is „tiszta kezekre” bízhatta a piszkos munkát: soha nem okozott csalódást.
Ad absurdum miniszterelnöksége és a háború után saját feleségének – származása miatt történő – gulagi „kirándulását” is eltűrte (1948). Legendává vált paktuma Ribbentrop német külügyminiszterrel (mindketten fölsőbb utasításra cselekedtek), ami végeredményben a megbékélést (mellesleg a „békés területfejlesztést”) szolgálta. Lett is – fölrúgásával – hadbalépés belőle. Következhetett a szovjet-finn háború, ahol elsőként jelent meg a Molotov-koktél. Molotovék ellenében, a finnek védekező eszköztárában.
Aztán jött a korábban hivatkozott fölrúgás és a német csapatok a szovjet barát ellen fordultak. Tették ezt kezdetben sikerekkel, majd a hadiipar és emberanyag elégséges utánpótlása mián felülkerekedett a medve. Molotov eddigre már tárgyalt az angol és amerikai vezetőkkel, később elkísérte Sztálint a jaltai és teheráni konferenciákra is, az ENSZ megalapításakor is hathatósan képviselte a szovjet érdekeket. Kemény érdekvédő, hatékony tárgyaló volt, Mazarin, Metternich, Talleyrand potenciális utódaként tartották számon a kor vezető politikusai.
Sztálin – szokásához híven – kicsinálta támogatóit, így járt a háború múltával Molotov is. Személye és érdemei jelentéktelenné váltak, feleségét deportálták, csakis a vezér halála mentette meg ettől a sorstól. Hruscsov hatalomra kerülésével újra magára találhatott volna, de a régi vágású külügyessége ódivatúvá tette, emelkedett majd süllyedt.
Hruscsov „közellenségnek” bélyegezte, nagykövetnek száműzték, majd 1962-ben visszavonult. 72 éves volt ekkor. Hátrahúzódva, a függöny mögött tovább bírálta a hruscsovi Kína-politikát, ugyanis Mao Ce-tung politkájának híveként, megegyezést sürgetett Kínával. Brezsnyev részleges rehabilitációt intézett el neki, sőt Csernyenko még a pártba is visszavette. 1986 késő őszén, 96 évesen, Moszkvában hunyt el. Ekkorra már érezhette a felépítményének rövid időn belül eljövendő összeomlását.
Molotov mégis megmaradt nekünk, akár a koktélokat vesszük sorba, akár a paktumokat, vagy születési dátumát (március 9.). Mindegyik aktuális manapság. Itt Magyarországon. Sőt, ha nem vigyázunk, még keveredhetnek is az apropók, erre is vannak hóbortos törekvések. Bárcsak ne lennének!
Törekvések és aktualitások. Nézzünk meg inkább egy Tom Cruise filmet, mondjuk a Mission Impossible-t. És reménykedjünk, hogy tényleg lehetetlen...
A viszontlátásig…
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2008.02.22. 15:42:08
Molotov vette át, majd így szólt: "Ezt biztosan nem érdemeltük meg". Egészen el volt érzékenyülve.
Talán életében először....
Kíméletlen pali volt.
Sztálin antiszemitizmusának köszönhette, hogy Makszim Litvinov helyére került a külügybe-az ő életrajza is tanulságos olvasmány...
Örülök, hogy Mr. Lansky törizik.
Jól csinálja:-)