Tagbaszakadt szobatársam üvöltött ilyetén módon a D.J. fülébe a kollégiumi bulikban. Ellentmondást nem tűrően. A nyolcvanas évek végét írtuk, akkortájt minden változott körülöttünk. Kivéve a hangerőt. Azóta eltelt huszonegynéhány év alatt a volume szinten maradt.
Más és más tematika mentén. Hol több, hol kevesebb, de folyamatos az ajvékolás. Nem vagyunk elégedettek, mást és máshogyan vártunk és bármi is jön szembe velünk: nem képes alkalmazkodni az elvárásainkhoz. Aztán ami nem úgy jön, azt megszemélyesíteni, valódivá tenni sem tudjuk. Segítségül hívjuk tehát a szomszédokat, a másik osztályba járókat, a más vallásúakat, a más etnikumokat, a más politikai ideológia mentén elkötelezetteket.
Aztán ordítunk velük is. Bele a fülükbe, bele a nagyvilágba. Megtesszük, amit megkövetel az önérzetünk, a hitvallásunk, a valósnak vélt együvé tartozásunk. Gyártjuk a füleket saját használatra, amelyekbe beleordíthatunk. A hangerő a lényeg, és nem az, hogy mit akarunk kifejezni, elmesélni. Aki pedig nem akarja meghallani, az hangosabban sem akarja, bármennyire is ordítunk.
És egyre többen vannak, akik nem akarják. Meghallani az ordítást. Elfordulnak, magukba zárkóznak. Megmaradnak saját világukban, saját köreikben, saját maguknak. Ahonnan nincs kibeszélés (hát még ordítás!), befelé pedig mindenkinek „Kuss!” a neve. Ettől fogva az ordítás csak a létezés jele, félelmünket és kisebbrendűség-érzetünket hivatott elfedni. Hangfogóval.
Józsi szobatársam egyszerű és jóindulatú fiú volt. Segítőkész, bár gondolkodni sosem szeretett. Igaz, hogy humora sem volt. Jenő – átérezve és szemrevételezve a Józsi-féle nógatás valószerűségét – ezek után kénytelen volt csutkára tekerni a hangerőt. Aztán mégsem változott semmi. Ezután sem értette senki a hozzá közel álló mondandóját. Senki közülünk, se a lányok, se a fiúk.
Maradt a monoton dübörgés, ami mellett ugyanúgy fogy a sör, de mindenki csak magát tudja meghívni. Visszatekintve látszik, hogy módszeresen készültünk a jövőre, a mindennapjainkra. És igaz a vélekedés, miszerint a csend sokszor hangosabb az ordításnál. Azt beláthatjuk, hogy fájóbb és magányosabb.
Józsi, hogy is mondtad: „Volume, Jenő!”? Bizton jó szándékkal tetted, ellentmondást nem tűrően. És senki nem sejthette akkor, hogy ennyire rossz lesz a visszhangja.
A viszontlátásig...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2008.03.20. 16:53:55
- Hogy fogom megtapasztalni a teremtéssel való egységemet?
- Hallgatással - mondta a Mester.
- És hogyan kell hallgatnom?
- Légy fül, ami a világ minden egyes dolgára figyel. Abban a pillanatban, amikor azt hallod, hogy te magad mondtál valamit, állj meg.
(Buddhista tanítások)
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2008.03.20. 16:56:47
A tanítványok elmerülve vitatkoztak Lao-ce mondásán, amely így hangzott:
Akik tudják, nem mondják;
Akik mondják, nem tudják.
Amikor a Mester belépett, megkérdezték, pontosan mit jelentenek e szavak. Ő azt kérdezte tőlük:
-Melyiktek ismeri a rózsa illatát?
Mindegyikük ismerte. Erre azt mondta a Mester:
-Most foglaljátok szavakba!
Mindegyikük hallgatott.
(taoista tanítások)
SZILÁGYI LÁSZLÓ 2008.03.20. 17:04:54
- Mi az, amit keresel? - kérdezte a Mester egy tudóstól, aki vezetésért jött hozzá.
- Az életet - hangzott a válasz.
- Ha élni akarsz, a szavaknak meg kell halniuk.
Amikor később megkérdezték, hogy mit akart mondani, ezt felelte:
- Eltévedtetek, és csak bolyongtok, mert a szavak világában éltek. Szavakon éltek, s megelégedtek a szavakkal, pedig a lényegre volna szükségetek.
Az étlap nem fogja az éhségedet elütni.
A víz képletével sosem csillapíthatod a szomjadat.
(Idézetek forrása: Anthony de Mello jezsuita atya könyvéből)